W najwyższym stopniu powszechnym oraz zarazem kultowym rodzajem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w skutku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego kompozycja nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się też inne metale w celu poprawienia atrybuty, zwykle są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan.

W wypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie elementy jak: siarka bądź też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a głównym miejscem do tego jest bezsprzecznie specjalna huta, gdzie wytwarza się także inne typy stopów metali – przetestuj hardox. Do tego, aby powstał stop niebezużyteczna jest wysoka temperatura, którą otrzymuje się w wyjątkowych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na każdym kroku spotykamy dużo typów produktów stalowych, jest to materiał niesłychanie wytrzymały oraz zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Do tego, żeby uzyskać jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się ulubiony proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy rozmaitych rodzajów metali podzielić wolno na kilka kategorii, pod względem wielu przeróżnych składników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a również zastosowania. Pierwszym i zarazem kluczowym podziałem traktującym stali jest skład chemiczny.

Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). Następnie pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: prostą, wyższą bądź też najwyższą. Przez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub też gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje wiele gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym czy też narzędziowym.

Dodaj komentarz