Wraz z rosnącą renomą palenia elektronicznego pojawia się coraz więcej sporów. Do chwili obecnej o e-papierosach hucznie było przede wszystkim w Internecie. Od kiedy widać je coraz to częściej na ulicach, ludzie zaczęli się zastanawiać nad ich właściwościami i wpływem na zdrowie. Jeszcze kilka lat temu praktycznie nikt nie słyszał o e-paleniu. Pierwsze sprzęty pojawiły się na krajowym rynku ponad pięć lat temu oraz nie wzbudziły obszernej sensacji. O artykułach najdonośniej było w Internecie gdzie mówiono o ich odkrywczych właściwościach oraz sposobie działania. E-papieros był nieobecny w stereotypowych środkach masowego przekazu, jakie przez długi czas lekceważyły ten temat. Pierwsze sprzęty przyjmowano z zaciekawieniem i traktowano jako kolejny gadżet.

Wiele osób twierdziło, iż to chwilowa moda, jaka za jakiś czas przyniesie inne rozstrzygnięcia. Stało się jednakże całkiem inaczej. Mimo przepowiedniom papieros elektroniczny przypadł do gustu ludziom na pełnym świecie. W związku z tym zaczęły powstawać kolejne wersje urządzenia, różniące się od siebie właściwościami i budową – wypróbuj tanie epapierosy. W ciągu paru lat powstało wiele silnych marek oraz sklepów. Dla jednych e-papieros jest zdumiewającą alternatywą dla tradycyjnych papierosów, inni sądzą, że to wynalazek przyczyniający się do coraz większej ilości palaczy. Dużo dyskusji powiązanych jest też z ich sposobem działania oraz właściwościami.

Producenci urządzeń są zdania, iż ich towary są w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia i otoczenia. Nie potwierdzają tego żadne poprzednie badania. Z drugiej kwestii nie ma też żadnych wyników świadczących o wrogim wpływie palenia elektronicznego na organizm. Badania będą trwały jeszcze przez długi czas. Dopiero za parę lat zapoznamy wiarygodne wyniki potwierdzające racje jednej osoby. Mimo nadmienionego stanu rzeczy, sprzedawcy bez skrupułów ogłaszają własne urządzenia jako zdrowe oraz ułatwiające odstawienie nikotyny. Wielce sporny jest status ustawodawczy elektronicznego papierosa. Lokalne prawo nie uznaje go za wyrób nikotynowy. Z tego powodu wolno palić go praktycznie wszędzie. Prowadzi to do wielu kłótni oraz pretensji ludzi niepalących. Większa część z nich jest zdania, że e-papierosy są tak samo trujące jak ich przeciętne odpowiedniki.

Dodaj komentarz