Kauczuk duża grupa z nas jednoczy się z małą piłeczką, o estetycznej barwie, jaka odbija się jak oszalała od wszystkiego, co stanie na jej drodze. Nic o wiele bardziej błędnego, to jest naturalnie syntetyczny kauczuk. Mimo to kauczuk to nie tylko mała okrągła piłka. Ogólnie mówiąc kauczuki tworzą nadzwyczaj wielką rodzinę materiałów, materiałów i artykułów, które mają własności elastomeryczne. Inaczej innymi słowy posiadają zdolność do deformacji odwracalnej, gdy na przykład na dane ciało działa siła mechaniczna.

Właśnie dlatego też skręcając jakiekolwiek wyroby gumowe widzimy jak w ułamku sekund od ich puszczenia, wracają one do swojego archaicznego kształtu. Przy czym guma ma to do siebie, iż nawet najmocniejsze wyginanie, ściskanie, zagniatanie lub wykręcanie nie będzie w stanie powstrzymać ciągłość jej struktury. Oznacza to, że ciało wykonane z gumy jest nam o wiele ciężej zniszczyć aniżeli jakiś plastikowy szczegół – przetestuj pas zębaty. Ten drugi po wygięciu złamie się momentalnie. Jakikolwiek człowiek w swoim życiu nie raz miał do czynienia z gumą pod rozmaitymi postaciami. Cechą reprezentatywną gumy jest to, iż ma ona obszerną rozciągliwość i sprężystość. Jest to materiał, z którego wykonywane są wszelkiego rodzaju opony do samochodów, dętki, opony do rowerów, uszczelki i wiele innych tego typu materiałów.

Też guma odszukała zastosowanie w przemyśle. Guma stosowana jest w przemyśle pomiędzy innymi motoryzacyjnym. Materiał ten służy też do wulkanizacji dętek, opon oraz wiele innych tego rodzaju produktu. W przemyśle spożywczym guma występuje w postaci gumy do żucia zaś oba typy tego materiału łączy rozciągliwość. Stosowana jest po największej części do wyroby różnorodnego rodzaju i wielkości opon, dętek, przewodów zarówno gazowych jak oraz wodnych, izolacji, wszystkich uszczelek, pasków itp. Także z gumy fabrykowane są również gumki do włosów oraz gumki medyczne. Guma więc odnalazła przeznaczenie w codziennym życiu.

Dodaj komentarz