Studnia oznaczana wąskorurową, to taka gdzie poziom wody w studni podniósł się pod działaniem ciśnienia. Studnia taka odnajduje się kilka metrów niżej terenu. Sposób wykonania otworu w przestrzeni jest taki sam jak mają szyby głębinowe z rurą osłonową, niemniej jednak w tej zostaje tylko rura filtracyjna, jaka pozostaje opuszczona do warstwy wodonośnej. W studni bez rury osłonowej, gdzie pułap wody jest podniesiony stosuje się pompy ssące bądź napędzane ręcznie.

Możliwe jest także zastosowanie, tak jak w przypadku studni głębinowej z rurą osłonową, pompy głębinowej. Jest to możliwe jedynie w przypadku zamontowania malutkiej pompy głębinowej, jeśli średnica rury filtracyjnej na to zezwoli. Obudowa studni stanowi betonowy krąg, w przypadku zamontowanej pompy ssącej musi być on pokryty szczelną pokrywą. Tudzież jeżeli zamontowana jest pompa z opuszczonym tłokiem, czyli napędzana ręcznie, to montuje się ja bezpośrednio do kręgu. Żeby poprawić warunki dopływu wody do studni, nasypuje się warstwę żwiru. Również pompy, jak oraz hydrofory to urządzenia instalujące w studniach, służące do poboru właściwej ilości wody oraz zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w instalacji domowej – sprawdź więcej na AT AQUA – czyszczenie studni. Hydrofory są używane w studniach płytszych, jakimi są studnie abisyńskie.

Zestawy hydroforowe mogą czerpać wodę ze studni o głębokości mniej więcej 7- 8 metrów, zapewniają stałe ciśnienie wody za pomocą pompy oraz zbiornika wodno- powietrznego. Hydrofor, tak jak pompy mają takie samo wykorzystanie do zasilania wody ze studni. Studnie głębinowe o głębi ponad 8 metrów są zasilane w pompy głębinowe. Pompa jest urządzeniem, która wytwarza ciśnienie między wlotem do pompy, a wylotem z niej, umożliwiając przepływ wody. Przedsięwzięcie pompy jest uzależnione od kilku detalów, między innymi wirnika, tłoka, membrany, jakich celem jest sprężenie wody. Pompy głębinowe montowane w studniach głębinowych zapewniają pobór wody z niej w stosownych ilościach oraz przepływie pod słusznym ciśnieniem do instalacji domowych.

Dodaj komentarz