Podstawowym zagadnieniem skrzyni biegów jest optymalne spożytkowania mocy silnika. To ona umożliwia nam uzyskanie wysokiej szybkości samochodu przy względnie małych obrotach. Gdyby nie obecność skrzyni biegów, samochodem moglibyśmy jeździć jedynie po prostym terenie. Jazda pod górki, często nadzwyczaj strome, jak w przypadku aut terenowych, nie była by możliwa.

Skrzynia, oprócz tego fundamentalnego zastosowania, umie też zmienić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego w granicach skrzyni użytkuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest elementem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest możliwe podczas wybrania pozycji luz. Na ogół znajduje się ona między biegami. Silnik funkcjonuje w owym czasie samoczynnie, nie napędzając naszego samochodu.

W niektórych samochodach, prócz lewarka do pospolitej zmiany biegów, znajduję się również drugi, który umożliwia nam zwiększenie lub ewentualnie redukcję pełnego przełożenia – sprawdź skrzynia s-tronik. Idealna skrzynia biegów powinna nam zagwarantować rozległą solidność i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, zwalnia nas z manualnej zmiany i ułatwia sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przestawia biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. Dzięki temu silnik jest mniej zmęczony oraz zmniejsza się szansa na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama konstrukcja sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda również absolutnie inaczej aniżeli w modelu manualnym. Pospolita skrzynia składa się z trzech części. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń i zespoły sterowania.

Każdy użytkownik, który zakupił samochód z samoczynną skrzynia biegów powinien się wcześniej zaznajomić z jej minusami oraz pozytywami. Nieraz wolno usłyszeć, iż samochód z automatyczną skrzynią biegów znacznie więcej pali. Nie jest to do końca prawdziwość. Ten typ skrzyń nieczęsto także ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, że jest eksploatowany w stosowny sposób. To przykre wymiana, bądź dowolne prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są bardzo kosztowne.

Dodaj komentarz