Młodzi ludzie wiecznie z niecierpliwością oczekują osiemnastych urodzin. Nie chodzi jedynie o to, że w ostateczności będą mogli kupić zgodnie z prawem alkohol. Od osiągnięcia pełnoletniości wolno rozpocząć starania o prawo jazdy. To właśnie dzięki temu dokumentowi można zgodnie z prawem prowadzić pojazdy. Kurs na prawo jazdy jest stosunkowo drogie, jednakże jest to jedna z tych inwestycji, która szybko się zwraca.

Na kursie trzeba przejeździć pod okiem instruktora trzydzieści godzin, potem przystąpić przynależy do urzędowego egzaminu na prawo jazdy. Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Na części wygodnej wypada odpowiedzieć na pytania, część wygodna to już nic innego jak jazda. Egzaminowi towarzyszy duży stres, co na dodatek wszystko utrudnia. Nawet osoby, które w trakcie kursu poprawnie radzą sobie za kółkiem, na sprawdzianie popełniają proste błędy. Po zdaniu sprawdzianu i wpłaceniu niemałej sumy można już z ulgą na sercu wyczekiwać na odebranie upragnionego prawa jazdy. Drogi w stworzonym przez nas kraju nie należą do przyjaznych. Po części jest to wina ich podrzędnej jakości, jednak to kłopotliwe przeważnie winę ponoszą ludzie. Wszyscy słuchaliśmy o nietrzeźwych kierujących, którzy po zabiciu kogokolwiek na drodze ponoszą stosunkowo niewielkie kary.

Zatrzymanie prawa jazdy i kilkuletni pobyt w więzieniu to zdecydowanie za mało. Po drogach jednakże nieraz poruszają się osoby, które w ogóle nie mają do tego uprawnień. Z jakiej przyczyny to robią? Za jazdę bez ważnego prawa jazdy grozi tylko 500 zł mandatu, wobec tego poprawniej wybrać prawo jazdy Częstochowa. Jest to niemało mniej aniżeli wydatki kursu i egzaminu na prawo jazdy, w związku z tym nic paradoksalnego, że dużo osób woli zaoszczędzić. Dopóki prawo nie będzie znacznie bardziej surowe, na drogach bez ustanku będzie roiło się od kierujących, które to na prawo często łamią. Jeżeli ktoś nieposiadający upoważnień, pragnie pojeździć samochodem lub też innym pojazdem powinien robić to na drogach prywatnych. Jest to zgodne z prawem, bo prawo jazdy wymagane jest jedynie do poruszania się po drogach publicznych.

Dodaj komentarz