Kilka lat temu, kiedy to ustawodawca wpisał nieodzowność pobierania opłat za złomowanie aut, wiadomość ta skonstruowała niemałe zamieszanie pośród właścicieli starych aut. Na powodzenie okazało się, że ma ona charakter symboliczny, biorąc pod uwagę inne plusy oraz argumenty wysuwane prze zwolenników ekologii. Recykling bowiem jest nadzwyczaj kultowy, jako że zezwala na oszczędności. Złomowane są w takim razie wszelkie wyposażenia gospodarstwa domowego, a także samochody oraz jego części, które są potem odsprzedawane czy też ulegają przeróbce. Niemniej jednak nieraz prawo, a złomowanie wehikułów w sposób legalny, nie mają ze sobą nic wspólnego – potwierdza to złomowanie aut. Jedyną akceptowalną opcją, jest oddanie wraku lub też auta do punktu kasacyjnego. Następstwem tego jest również wyrejestrowanie pojazdu, co zezwala na dalsze opłaty połączone z ubezpieczeniem OC.

To właśnie dzięki temu posiadacz i menadżer punktu kasacyjnego są w stanie zarobić. Ten ostatni przede wszystkim na sprzedaży części nadających się do użytku. Jednakże również pobierane są opłaty za zaopatrywanie rozebranego auta, jakie sięgają maksymalnie do 200 złotych. Inni posiadacze punktów złomowania decydują się na darmowe odbieranie wraków aut bądź też nawet dopłacają do tego (gdyż biorą pod szczególną uwagę późniejsze przychody). Ustawa albowiem mówi, iż punkty kasacyjne mogą, jednakowoż nie muszą pobierać opłat. O wiele bardziej opłacalny wydaje się wobec tego handel częściami używanymi.

Dosyć modnym jest więc sprowadzanie zagranicznych aut, jakie są w nie najgorszym stanie, a następnie rozbieranie ich w celu sprzedaży poszczególnych elementów.

Jednakże w tym wypadku wykorzystywanych jest szereg „wybiegów” zezwalających na unikniecie przypuszczalnych kosztów. W teorii auto powinno być odstawione do punktu kasacyjnego wspólnie z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu i tablicami rejestracyjnymi. Pisma są automatycznie anulowane, po wcześniejszym zameldowaniu się do punktu wydziału komunikacji. W rzeczywistości do punktów kasacyjnych przenikają pojazdy bez dokumentów, lub tablic, co powoduje, iż tego typu transakcje przestają być legalne.

Dodaj komentarz