Z pewnością pierwsza sprawa, przed zaczęciem budowy prywatnego domu, to kupno odpowiedniej działki, jaka będzie spełniała warunki gwarantujące budowę tam domu. Taka działka powinna być ujęta w planie przestrzennego zagospodarowania gminy jako obszar budowlany, jeżeli zaś nie spełnia takiego warunku, trzeba wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Kolejny krok to przyłączenie do działki mediów, jeśli jeszcze ich nie ma.

Po uregulowaniu powyższych spraw możemy przystąpić do gromadzenia niezbędnej specyfikacji, jak mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz inne oraz złożyć wniosek do miejscowego urzędu o wydanie pozwolenia na konstrukcję. Jest niezwykle ważną informacją, że nie musimy rozpoczynać budowy bez urzędowego zdobycia pozwolenia na budowę, albowiem w przeciwnym przypadku nasze działania mogą być zakwalifikowane jako samowola budownicza, domy modułowe całoroczne także żąda pozwoleń. Wówczas wyposażeni w powyższy dokument możemy przystępować do prac sensu stricte budowlanych, po słusznym zabezpieczeniu placu dobowy. Przedtem wypada dbać o komfortowy dojazd do działki, zamiarem luźnego przewozu niezbędnych narzędzi i materiałów budowlanych. Przystępując do budowy prywatnego domu, na pewno każdy chciałby wybudować dom wybitnie porządny, praktyczny, ładny, jednakże kosztem jak najmniejszym, a w związku z tym po prostu przy śladowym nakładzie.

Jednakże powinniśmy mieć świadomość, że niedrogo nie zawsze oznacza odpowiednio, a wręcz odwrotnie – działa to zazwyczaj w drugą witrynę internetową. Na pewnych rzeczach na pewno można zaoszczędzić w trakcie budowy domu, na przykład rezygnując z podpiwniczenia domu można zredukować koszty jego postawienia nawet do 30 procent. Kolejne oszczędności to jak najmniejsza ilość zakamarków w domu, jak też zastosowanie dachu w miarę stereotypowego w swojej konstrukcji, a nie o bardzo wymyślnych kształtach. Nie można niemniej jednak pozwolić sobie na oszczędnościach choćby w postaci gorszej jakości samych materiałów budowlanych. Zastosowanie na przykład cegły słabej jakości spowoduje, iż będzie ona pękała, co może z kolei spowodować chylenie się ścian oraz niewyobrażalne straty, a wręcz zagrożenie dla przyszłych mieszkańców. Też zaprawy, użyte do budowy domu, powinny być odpowiedniej jakości, a ich stosowanie powinno być zgodne z zarządzeniami producenta, nie wolno kłaść w następstwie tego zaprawy o mniejszej grubości niż zalecana.

Dodaj komentarz