Ludzie twierdzą, że w Polsce jest tak wysokie bezrobocie, że o pracę niesłychanie trudno. Tymczasem codziennie w środkach masowego przekazu, ukazuje się tysiące ogłoszeń o pracę. Często okazuje się, że wszystko zależy od rejonu, w jakim poszukujemy pracy. Jeżeli mamy na myśli drobne miasteczka oraz wsie, to naprawdę tam ma prawo być kłopot ze znalezieniem wolnego wakatu. Tudzież w ogromnych miastach odnalezienie pracy nie jest uciążliwe, chyba że wypatrujemy jej w wąskiej specjalizacji.

Sporo dodatków prasowych, jak praca to kilkudziesięciostronicowe gazetki, w jakich każdy odnajdzie pracę dla siebie. Tak samo jest w sieci – kurs linkedin. Internet to niesamowita baza ogłoszeń, jakich przeglądanie to dla co niektórych praca na pół etatu. Tak ściśle mówiąc, kto poszukuje ten znajdzie. Jeśli nie od razu to w przeciągu kilku tygodni.

Ogłoszenia w prasie, internecie lub lokalnej telewizji pomagają w takich poszukiwaniach. To niemniej jednak nie jest jedyny sposób na poszukiwanie etatu. W jaki sposób dotąd najlepszym okazuje się pukanie do drzwi, czyli samodzielne aplikowanie w wybranej przez nas jednostce gospodarczej. Osoby poszukujące wolnego wakatu nieraz mają wrażenie, że inni ludzie traktują ich jak badaczy skarbu.

Cały Czas rzucają nazwy miejsc, w których ponoć szuka się robotników. Bezrobotny aplikuje do takiej firmy, po czym okazuje się, że rekrutacja skończyła się już parę miesięcy temu. Niewątpliwie rodzina i przyjaciele pragną odpowiednio, jednakowoż w szeregu przypadków jednostka wypatrująca pracy jest tą pomocą zmęczona. Poszukiwacze są nastawienie, że wymarzona praca w końcu się trafi, jednak pragną ją sami znaleźć.

Niestety w pewnych momentach pomoc innych osób jest niezbędna. Szczególnie gdy wypada szybko dojechać na rozmowę kwalifikacyjną, a nie ma kto odebrać dzieci. Wtedy należy poprosić o pomoc osoby trzecie, a one w większości wypadków mają informacje o paru wolnych etatach w najbliższej okolicy. I nie jest istotne, że co poniektóre już od dawna nie są aktualne. Wypatrywanie pracy nie jest łatwe, niemniej jednak daje niewiarygodną satysfakcje gdy dostanie się upragniony etat. Poza tym uzyskuje się niebywałe doświadczenie w rozmowach, negocjacjach oraz kontaktach interpersonalnych.