Wnętrze ziemi jest niezwykle gorące, jego gorączki dosięgają nawet powyżej pięciu tysięcy stopni Celsjusza. Takie pokłady ciepła nie zdołały się zmarnować, a w takim razie zaczęto je wykorzystywać w polityce pozyskiwania źródeł energii odnawialnej. Kiedyś ciepło ziemi emitowało się to właśnie dzięki sile grawitacji w okresie formowania się planety, jednakowoż dziś jest wydzielane dzięki podziałowi promieniotwórczych form pierwiastków takich jak potas, uran czy tor. Liczby mówią, że z opisującej nas planety wydobywa się 46 terawatów ciepła rocznie, ale przy takiej objętości kuli ziemskiej to źródło jest niewyczerpywalne dla ludzi i ich wymogów.

Pompy ciepła pobierające ciepło z wnętrza ziemi jak i ciągnących się na kolosalnych głębiach wodach gruntowych stosowane są na szeroką skalę na całej Islandii, chociaż w Polsce także są używane – sprawdź technologie bezwykopowe. W większości wypadków odwierty geotermalne widziane są w regionach Podhala. Tamtejsi ludzie coraz częściej decydują się na nagrzewanie podłogowe zasilane z naturalnego ciepła ziemi, a konkretnie z jej płaszcza. W Naszym kraju aż 40% rewiru kraju jest w stanie pobierać ciepło z wód gruntowych, a na razie działa tylko 9 takich elektrowni. Gdy ktoś pragnie ogrzać swój dom w ekologiczny i całkiem opłacalny sposób powinien zaintrygować się możliwościami energii geotermalnej. Jeśli ma mniejszą działkę oraz dość istotny kapitał początkowy ma obowiązek obniżyć swoje zainteresowanie do wierceń pionowych.

Pompy cieplne użytkowane w tym przemyśle mają to do siebie, iż by zdobyć daną moc, z jaką ciepło będzie dostarczane do domów potrzebują wyznaczonej ilości tzw. metrów obecnych odwiertów. Odwierty geotermalne możemy wykonywać na rozmaite głębokości będące w przedziale od 50m do nawet 200m. Przy czym nałożony metraż bieżący nie narzuca liczby wykonywanych odwiertów. Może ich być więcej i w ten sposób są w stanie wypełnić metraż. Jeżeli decydujemy się na odwierty pionowe warto jest założyć żądaną moc pokaźniejsza o 10% do 30% zezwoli to wprowadzić pewien bufor bezpieczeństwa i zwiększyć wydajność. Ceny są poniekąd z wyższej półki, jakkolwiek warto zaznaczyć, że jest to praktycznie koszt pojedynczy. Jeden metr bieżący kosztuje od 50 zł do 70 zł oraz zależy od typu gruntu na jakim położona jest nasza działka.

Dodaj komentarz