W rozwiązywaniu własnych problemów na ogół działamy samodzielnie lub też wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi. Jednakże zdarzają się i takie sytuacje, kiedy stworzona przez nas wiedza, doświadczenie, wolny czas jakim zarządzamy czy po prostu możliwości – okazują się być nie wystarczające, bo mimo usilnych starań, próśb oraz niebezpieczeństw, rezultat naszych działań jest nieprzerwanie taki sam, czyli żaden. Wiele z tych sytuacji zdołałoby znaleźć prędkie oraz radosne zakończenie, gdybyśmy w porę zwrócili się do prawnika. Jakie to sytuacje? Za przykład są w stanie posłużyć takie, gdy fałszywy kontrahent bezustannie lekceważy nasze upomnienia o zwrot należności, sąsiad ciągle bezczelnie parkuje na naszym trawniku, uparcie oświadczając, że to jego własność, a skonstruowany przez nas pracodawca dalej regularnie dokłada sobie do pensji z naszej klarownej wypłaty. Takimi problemami na pewno zajmie się adwokat, który może tam, gdzie my nie możemy oraz posiada wiedzę której nam zabrakło. Już na pierwszym zgromadzeniu jest w stanie oszacować nasze szanse co do pomyślnego zakończenia sprawy. Wie w które drzwi zapukać, do kogo zrealizować telefon oraz jakie pismo wystosować. Z jego pomocą niestraszny nam żaden wróg.

Nikt z nas nie uwielbia żyć wedle narzuconych odgórnie, twardych reguł. Nie wszelkie z tych dewiz zdają się nam być sprawiedliwe oraz słuszne. Z kolei ich liczba, rozmaitość sprawia, iż znają je tylko nieliczni, jak radca prawny, sędzia, profesor prawa czy adwokat zabrze, zaś my – szare myszki – wielokrotnie nawet nie jesteśmy świadomi, kiedy je łamiemy. Jednakowoż nieraz buntujemy się przeciw nim świadomie, a są oraz tacy, którzy żyją jak im się podoba, za nic mając opasłe tomiska kodeksów oraz stosy prawnych przepisów. Wszystko ładnie i rewelacyjnie, dopóki nasze „przestępstwo” nie pozostanie wykryte.

A wtedy biada nam, o ile nie pójdziemy po rozum do głowy i w porę nie odwiedzimy adwokata. Jeśli jest to prawdziwy fachowiec, który zdarł niejedną togę na rozprawach sądowych, to jesteśmy w stanie spać spokojnie, jednak pod warunkiem, że jesteśmy „niewinni” lub ewentualnie nasza wina jest wątpliwa. Jeśli nasze przestępstwo nosi znamiona zbrodni, której uskuteczniliśmy świadomie, z zimną krwią, to mecenas ma okazję grzecznie odmówić użyczenia pomocy. Jakkolwiek nie musi, z tym że taka usługa ma prawo być nieco droższa.

Dodaj komentarz