Dawniej, ludzie wznosząc dom nie mieli problemów z pokryciem dachu, bowiem nie było wyboru. Dachy były kryte strzechą, o ile to było zdrowsze dla jego lokatorów aniżeli słynne kilkadziesiąt lat temu dachy z eternitu, zawierające rakotwórcze włókna. W tej chwili, wiklina oraz słoma wracają do łask – nic tak cudownie nie zdobi drewnianego mieszkania jak złota strzecha, czy też wiklina – może być nawet w umownym odcieniu. Trwałość takich dachów jest bardzo wysoka, naturalne atrybutów materiału gwarantują dobrą wentylację, przewiew, nie wchłaniają wilgotności. Co interesujące, mimo że są materiałem naturalnym, nie osadza się na nich pleśń czy grzyby. Dodając do tego należyte impregnaty, dostajemy całkowicie ekologiczne, zdrowe zadaszenie naszego domu.

Budowa domu może całkowicie inaczej wyglądać niż u sąsiadów. Jeśli jednak boimy się przeznaczenia powyższych materiałów, jesteśmy w stanie kupić gotowe dachówki ceramiczne w wybranym przez nas kolorze. Ceramika, kamionka – to też materiały naturalne, nie trwoniące wody, wilgoci, odporne na działanie składników chemicznych. Nie ulegają zagrzybieniu i pleśni. Jedyna wada, to ich kruchość, z pewnością ulegną połamaniu w wypadku uszkodzenia dachu przy niespodziewanych zdarzeniach atmosferycznych. Jeżeli zdecydowani jesteśmy na konstrukcję domu, a mamy zamiar w trakcie jego eksploatacji zmniejszyć zużycie energii niezbędnej do ogrzewania wnętrza, powinniśmy od razu, jeszcze w fazie szkicu podjąć decyzję o zamontowaniu kolektorów słonecznych. Z jakiej przyczyny od razu? Nowoczesna budowa domu wymaga stosowania odkrywczych rozwiązań – tutaj pomoże EkipaBudowlana.NET – firmy budowlane lublin. Bo z reguły baterie słoneczne montowane są na dachu, projektant w porozumieniu z wykonawcą podejmą decyzję, w którym miejscu kolektory będą zamontowane. Zaplanowanie umieszczenia baterii obniży późniejszy koszt montażu. Z reguły, przy instalacji kolektorów na zakończonym obiektu istnieje nieodzowność montażu wyjątkowych wsporników, co pociąga za sobą miarodajne naruszenie pokrycia dachowego. W wypadku, kiedy montaż nastąpi w trakcie projektowania oraz budowy, nie będą potrzebne pomocnicze armatury do umocowania baterii.

Kolektory słoneczne, pomimo, że nie są najtańsze, gwarantują zwrot kosztów w ciągu paru lat eksploatacji. Oszczędność energii jest niezwykle gigantyczna – w okresie gigantycznego nasłonecznienia, zapewnią do 100% zapotrzebowania na energię, natomiast w sezonie jesienno – zimowym, kiedy dni są krótsze, a słońca niedużo musimy wspomagać się energią elektryczną. Jednakże i tak oszczędności będą do około 50% kosztów. Poza oczywista korzyścią z niskich rachunków, nasza energia słoneczna jest jak w największym stopniu ekologiczna oraz co ważne – za darmo.

Dodaj komentarz