W jaki sposób najprościej wytłumaczyć pojęcie ziołolecznictwa? Pierwsze skojarzenie to kurowanie ziołami i tak jest też realności. Zioła w leczeniu grają gigantyczną rolę z powodu ich wielorakich funkcji i właściwości. Gdzie wolno odnaleźć dobre zioła? Można je odkryć wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży nadmorskich. Czy są gatunki ziół, jakie są niesłychanie do siebie podobne jednakże jedne są w stanie być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wprost przeciwnie?

Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje mnóstwo typów oraz często co poniektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie pokrewne. Jedyne, co może je rozróżnić to występowanie w przeróżnym klimacie i miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła pokrewnego, jednakowoż mającego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski i rumianek patagoński. Te zioła w medycynie odgrywają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia czy dzika róża, ale w regionalnej tradycji medycznej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one ważnym detalem w domowej medycynie – przetestuj też inne przykłady, jak zioła na odporność.

Często zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach bądź nawet godłach pojedynczych miast oraz prowincji. Kolejne skojarzenie związane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna opcjonalna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze przyprawy w daniach dla osób chorych lub wyciągi z ziół w postaci olejków służących na ogół jako podgrzewacze dla ciała. Kojarzy się to także ze starszymi kobietami ze wsi, które wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu stosownego zioła, żeby potem przyrządzić z nich jakieś medykamenty na czarną godzinę.

Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej albo jeszcze w starożytnej Mezopotamii lub w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, iż względu na wszechstronność Chińczyków oraz pomysłowość oraz zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było sferą, jaka powstała na przełomie paru lat. Czas potrzebny na powstanie tej dziedziny medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody oraz ze względu na czas obserwacji, w który sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.

Dodaj komentarz