Automatyzacja jest dostrzegalna w dowolnym aspekcie stworzonego przez nas życia. Coraz więcej zadań i funkcji wykonujemy za pośrednictwem dzisiejszych rozstrzygnięć technologicznych. W wielu przypadkach wręcz nie bylibyśmy w stanie zrealizować ustawionych celów bez użycia maszyn oraz urządzeń elektronicznych. Najmocniej wpływa na nasze życie automatyzacja przemysłu.

Automatyka fabryczna ma za zadanie dawać biznesmenom takich propozycji technologicznych, które pozwolą na prędsze oraz poprawniejsze wykonywanie wyłonionych zadań realizacji produktowej. Obszerne koncerny przemysłowe i fabryki wyznaczonych artykułów handlowych nie miałyby racji bytu bez przeznaczenia wskazanych modeli urządzeń oraz elektronicznych systemów kierujących. Tak oczywiście w najwyższym stopniu widoczne są walory rozwoju automatyzacji przemysłu. Linie produkcyjne zawierają szereg propozycji maszyn, które kolejno wykonują wyznaczone zadania. Jakikolwiek robot ma tylko jedną funkcję, jaką powtarza cyklicznie przez cały dzień pracy. Człowiek ma za zadanie tylko kontrolować oraz weryfikować praktykowanie zadań machiny. Automatyka przemysłowa typu sterowniki plc znalazła zastosowanie też w mniejszych produkcjach oraz działalności usługowej. Coraz więcej firm stawia na zakup proponowanych narzędzi elektronicznych, a nie ręczne realizowanie danych usług, czy zamówień. Ma to swoje pozytywne, ale także negatywne strony.

Automatyka rzeczywiście poprawia skuteczność pracy całego zakładu, gdyż może on produkować więcej towaru w o wiele krótszym czasie. Negatywem jest niemniej jednak zredukowanie ilości miejsc pracy dla sztampowych ludzi. Tam, w jakim miejscu do niedawana potrzebnych było kilka osób pracujących, w chwili obecnej wystarczy jedynie jeden, przeszkolony zatrudniony. O dużo trudniej jest zatem uzyskać pracę w tego rodzaju fabrykach oraz firmach. Rozwój machin oraz urządzeń elektronicznych sprawia, że z roku na rok wykazują one coraz to pionierskie możliwości funkcyjne. Istnieje zatem obawa, iż mogą wręcz gruntownie wyprzeć czynnik ludzki z poszczególnych etapów produkcyjnych.

Wasze opinie

  1. Handel, produkcja i doradztwo w dziedzinie pneumatyki od lat należą do aktywności PNEUMAT. Mała firma rodzinna stała się potentatem i podbija rynek, otwiera nowe oddziały, zatrudnia coraz więcej osób. Ta firma jest przykładem na to, że mały biznes wcale nie musi być taki mały. Działa, sprzedaje i buduje markę oraz bazę klientów.

Dodaj komentarz